Słowa kluczowe: ciepło, grzejnik, ogrzewanie, zapowietrzenie, zawory, zimno,
Menu
Poprzedni artykułNastępny artykułDrukujOgrzewanie
Sezon zimowy, zwłaszcza, gdy za oknem mamy siarczyste mrozy, jest surowym egzaminem dla sprawności instalacji grzewczej. Chłodne grzejniki, czy zbyt niska temperatura w pomieszczeniach, świadczą o niesprawności instalacji lub wadliwej jej regulacji.
Podstawa to instrukcja obsługi
Instalacje c.o. mogą być zasilane z różnych źródeł ciepła:
- kotłów węglowych,
- kotłów gazowych,
- kotłów olejowych.
Ze względu na tą różnorodność, występują pewne różnice w sposobie ich funkcjonowania. W razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, podstawowym źródłem informacji będzie więc instrukcja obsługi. Niemniej, pewne objawy są podobne dla wszystkich instalacji i stosunkowo łatwo możemy ustalić ich przyczynę.
Sprawdzamy i regulujemy
Gdy z kotła nie wypływa dostatecznie ciepła woda, sprawdźmy czy regulator kotłowy został odpowiednio nastawiony. W przypadku sterowania termostatem pokojowym, na kotle nastawiamy najwyższą temperaturę, bo tylko wtedy można będzie zapewnić dostateczną efektywność ogrzewania przy dużych mrozach.
Jeśli mimo właściwego nastawienia woda w obiegu grzewczym jest zbyt chłodna, to przyczyną będzie usterka w kotle, złej jakości paliwo lub zbyt mała moc kotła w stosunku do zapotrzebowania na ciepło.
Najczęstsze problemy
Najczęstszą przyczyną niesprawności grzejników jest ich zapowietrzenie. Wtedy tylko część ich powierzchni jest ciepła, a niekiedy można też usłyszeć odgłosy przepływu wody. Problem ten łatwo usunąć odkręcając odpowietrznik, aż do momentu, gdy wypłynie woda, nie zapominając jednocześnie o wyrównaniu ciśnienia w instalacji.
Zdarza się również, że grzejnik jest zimny z powodu zablokowania zaworu regulacyjnego. Delikatne opukiwanie może przynieść pożądany skutek, ale gdy to nie pomoże, potrzebna będzie interwencja hydraulika.
Chłód niektórych grzejników, zwłaszcza gdy są bardzo oddalone od kotła, może świadczyć o nieprawidłowej regulacji instalacji. Zawory przygrzejnikowe posiadają bowiem zawór podwójnej regulacji, który nie tylko reaguje na nastawioną temperaturę, ale również wyrównuje przepływ w poszczególnych grzejnikach. Zmiana tzw. wstępnej regulacji grzejników spowoduje równomierne ich nagrzewanie się.
Uwaga! Przygrzejnikowe zawory termostatyczne po sezonie grzewczym powinny być nastawione na maksymalna temperaturę. Chroni to zawór przed "przyklejeniem się" grzybka, a głowicę przed uszkodzeniem.
Powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Brak komentarzy.
dodaj swój komentarz