Słowa kluczowe: dom letniskowy, instalacja grzewcza, kominek, ocieplenie domu, ogrzewanie, piecyk,
Menu
Następny artykułDrukujOgrzewanie
Zimowe ferie we własnym, górskim domku? Żaden problem! Jeśli posiadamy domek letniskowy, z powodzeniem możemy użytkować go również zimą. Warunkiem jest jednak zapewnienie w nim efektywnego ogrzewania.
Co wziąć pod uwagę dokonując wyboru?
System ogrzewania domu rekreacyjnego musimy dostosować do:
- rodzaju jego konstrukcji (drewniana czy murowana),
- efektywności ocieplenia,
- oraz możliwości wykorzystania sieciowych źródeł energii - prądu czy gazu.
Trzeba też brać pod uwagę częstotliwość wykorzystania domku w sezonie zimowym, ponieważ inne będą wymagania, gdy przyjeżdżamy niemal na każdy weekend, a inne, gdy spędzamy tam tylko ferie zimowe czy weekend od czasu do czasu.
Jaką instalację wybrać?
Z reguły w takich domach nie montujemy klasycznej instalacji grzewczej z kotłem i grzejnikami, ze względu na niebezpieczeństwo zamarznięcia wody. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy decydujemy się na ciągłe ogrzewanie i utrzymywanie dodatniej temperatury na poziomie co najmniej 6 - 8 °C. Oczywiście w takiej instalacji może pracować jedynie kocioł gazowy, bądź olejowy z pełną automatyką.
Wybierając sposób ogrzewania musimy przynajmniej orientacyjnie określić moc urządzeń grzewczych. Dla przeciętnych warunków (dom ocieplony, a na zewnątrz temperatura nie niższa niż -10 °C) można przyjąć wartość 70 - 80 W/m2. Jednak w budynkach murowanych, o dużej bezwładności cieplnej, powinniśmy uwzględnić znacznie wyższe zapotrzebowanie mocy, gdyż wychłodzone ściany będą długo się nagrzewać i przy weekendowych pobytach pożądaną temperaturę uzyskamy dopiero przed wyjazdem.
Jakie są rozwiązania?
Kominek - to popularny sposób na ogrzanie domu rekreacyjnego. Jeśli ma pełnić funkcję grzewczą, to lepiej zamontować w nim wkład kominkowy, co nie tylko zapewni lepszą efektywność i równomierność grzania (w porównaniu z paleniskiem otwartym), ale umożliwi też doprowadzenie ciepłego powietrza do wszystkich pomieszczeń.
Ogrzewacze elektryczne (konwektorowe, olejowe) - mogą być zamontowane na stałe lub dowożone za każdym razem. Umożliwiają bezproblemowe ogrzewanie, a nawet zdalne sterowanie za pośrednictwem modemu telefonicznego. Istotnym ograniczeniem ich użytkowania jest moc przyłączeniowa, ustalona przez zakład energetyczny, często niewystarczająca do ogrzania całego domu.
Piecyki naftowe - zapewniają niemal bezwonne spalanie przy użyciu dobrej jakości paliwa, jednak w pomieszczeniach musi być zagwarantowana dobra wentylacja, umożliwiająca dopływ powietrza do spalania i odprowadzenie spalin. Ich moc rzędu 2 - 3 kW pozwala na ogrzewanie pojedynczych pomieszczeń.
Piecyki gazowe - piecyki katalityczne na gaz propan-butan z butli nie są dobrym sposobem na dłuższe ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. W procesie spalania gazu wytwarza się duża ilość pary wodnej, co może prowadzić do zawilgocenia pomieszczeń, a specyficzny zapach spalin nie sprzyja komfortowi wypoczynku.
Powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Brak komentarzy.
dodaj swój komentarz