Słowa kluczowe: chłodzenie, ciepło, COP, klimatyzator, ogrzewanie, split,
Menu
Poprzedni artykułNastępny artykułDrukujKlimatyzacja i wentylacja
Czy klimatyzator może ogrzewać dom? Teoretycznie tak, ale w naszych warunkach klimatycznych korzystanie z takiego źródła ciepła przez całą zimę może okazać się niewystarczające.
Jak to działa?
W uproszczeniu klimatyzator działa na takiej samej zasadzie jak chłodziarka domowa. Niektóre modele klimatyzatorów mogą pracować również w obiegu odwróconym - latem chłodzą, a zimą grzeją. W trybie grzania ich moc jest o 10 - 15 % większa, gdyż do pomieszczeń przekazują także ciepło wytwarzane przez sprężarkę.
Najczęściej montujemy klimatyzatory typu split składające się z jednostki zewnętrznej oraz połączonej z nią rurami jednostki wewnętrznej. Dzięki sprężaniu i rozprężaniu czynnika chłodniczego krążącego w obiegu następuje "transportowanie" energii cieplnej
- w trybie chłodzenia z pomieszczeń na zewnątrz,
- w trybie grzania z zewnątrz do pomieszczenia.
Moc klimatyzatora
Efektywność przekazywania ciepła określamy wskaźnikiem COP, który mówi o tym, ile razy przekazana energia będzie większa od energii pobranej z sieci elektrycznej. Ponieważ podstawowym zadaniem klimatyzatora jest chłodzenie pomieszczeń, dlatego jego moc dobiera się właśnie do takiego zadania (przeciętnie ok. 100 W/m2) co w większości przypadków wystarcza również do ogrzewania podczas niezbyt silnych mrozów.
Czy to się opłaca?
Wykorzystanie klimatyzacji do ogrzewania może być opłacalne jedynie w okresach, gdy temperatury zewnętrzne nie są niższe od 0 do +5 °C. Wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej zmniejsza się bowiem wartość COP, zatem instalacja zużywa więcej prądu przy tej samej wydajności grzewczej. Normatywny wskaźnik COP określany jest bowiem przy temperaturach +2 °C na zewnątrz i 35 °C dla powietrza grzewczego, a zależnie od modelu i wielkości klimatyzatora wskaźnik ten wynosi 3,5 - 4. Przy obecnych cenach prądu elektrycznego, koszt pozyskania efektywnej energii będzie niższy niż z węgla lub gazu, gdy COP przekracza wartość ok. 3 co odpowiada temperaturze nie niższej niż ok. -2 °C .
Uwaga! Producenci podają optymalny zakres temperatur zewnętrznych /wewnętrznych pracy klimatyzatorów, po przekroczeniu których może nastąpić zadziałanie układów zabezpieczających.
Jakie są wady klimatyzatorów?
Wadą takiego systemu ogrzewania jest hałas i nieprzyjemny ruch powietrza rozprowadzanego przez jednostkę wewnętrzną, co staje się bardzo dokuczliwe zwłaszcza w sypialni.
Powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Brak komentarzy.
dodaj swój komentarz